
W czym pomoże rehabilitacja i kiedy jest ona konieczna?
Rehabilitacja medyczna jest kompleksowym działaniem na rzecz osób niepełnosprawnych fizycznie, a nawet psychicznie. Celem rehabilitacji jest przywrócenie, a w skrajnych przypadkach wyłącznie pomoc w osiągnięciu jak największych i najlepszych sprawności, które umożliwią choremu pacjentowi na samodzielne lub dostateczne funkcjonowanie w życiu codziennym.
Dzięki zabiegom można powrócić do pracy sprzed momentu pojawienia się choroby, jak również do zwykłych czynności wykonywanych każdego dnia. Zazwyczaj wprowadzenie rehabilitacji zaczyna się w momencie zakończeniu terapii leczenia schorzeń po to, aby rozwijać i utrzymywać jak najlepsze rezultaty ku przywróceniu sprawności.
Rodzaje rehabilitacji
Rehabilitacja dzieli się na kilka grup. Pierwszą z nich jest neurologiczna, zajmująca się urazami i trwająca zazwyczaj od 3 do 6 tygodni. Pulmonologiczną stosuje się w przypadku schodzeń w obrębie układu oddechowego, a stosowana jest zazwyczaj 3 tygodnie.
Z kolei specjalistyczna skierowana jest do osób niewidomych, głuchych, również do dzieci z wadami twarzoczaszki, a także do kobiet po mastektomii. Najczęstsze rehabilitacje polegają na masażach służących ku rozluźnieniu mięśni, likwidacji bólu i spięcia, a także dla poprawy sprawności stawów.
Kiedy należy korzystać z rehabilitacji?
Koniecznością przeprowadzenia rehabilitacji jest każda operacja lub złamanie. Po długotrwałym noszeniu np. gipsu sprawność ruchowa mimo zrośnięcia się kości i tkanek nie będzie już taka jak sprzed nieszczęśliwego zdarzenia. Jeżeli nie zdecydujemy się na rehabilitację, skutki tego mogą być nieodwracalne.
Sprawność fizyczna jest uzależniona od odpowiedniego zrostu miejsca złamania, ale to właśnie masaże, ćwiczenia i inne przeprowadzone zabiegi lekarskie dają szansę na całkowite przywrócenie poruszania kończyną. Ponadto częstym problemem po złamaniach i operacjach jest brak czucia w palcach oraz uczucie zimna.
To bardzo niebezpieczna dolegliwość i wyłącznie za pomocą odpowiedniej rehabilitacji jest ona w pełni uleczalna. Zanik czucia powoduje również zanikanie funkcji chwytania w dłoń przedmiotów, co skutkować może niepełnosprawnością do końca życia.