W czym pomoże rehabilitacja i kiedy jest ona konieczna

Kiedy konieczna jest rehabilitacja ?

W czym pomoże rehabilitacja i kiedy jest ona konieczna? Rehabilitacja medyczna jest kompleksowym działaniem na rzecz osób niepełnosprawnych fizycznie, a nawet psychicznie. Celem rehabilitacji jest przywrócenie, a w skrajnych przypadkach wyłącznie pomoc w osiągnięciu jak największych i najlepszych sprawności, które umożliwią choremu pacjentowi na samodzielne lub dostateczne funkcjonowanie w życiu codziennym. Dzięki zabiegom można powrócić … Continue reading Kiedy konieczna jest rehabilitacja ?
By
skuteczna fizjoterapia krakow

W czym pomoże rehabilitacja i kiedy jest ona konieczna?

Rehabilitacja medyczna jest kompleksowym działaniem na rzecz osób niepełnosprawnych fizycznie, a nawet psychicznie. Celem rehabilitacji jest przywrócenie, a w skrajnych przypadkach wyłącznie pomoc w osiągnięciu jak największych i najlepszych sprawności, które umożliwią choremu pacjentowi na samodzielne lub dostateczne funkcjonowanie w życiu codziennym.

Dzięki zabiegom można powrócić do pracy sprzed momentu pojawienia się choroby, jak również do zwykłych czynności wykonywanych każdego dnia. Zazwyczaj wprowadzenie rehabilitacji zaczyna się w momencie zakończeniu terapii leczenia schorzeń po to, aby rozwijać i utrzymywać jak najlepsze rezultaty ku przywróceniu sprawności.

Rodzaje rehabilitacji

Rehabilitacja dzieli się na kilka grup. Pierwszą z nich jest neurologiczna, zajmująca się urazami i trwająca zazwyczaj od 3 do 6 tygodni. Pulmonologiczną stosuje się w przypadku schodzeń w obrębie układu oddechowego, a stosowana jest zazwyczaj 3 tygodnie.

Z kolei specjalistyczna skierowana jest do osób niewidomych, głuchych, również do dzieci z wadami twarzoczaszki, a także do kobiet po mastektomii. Najczęstsze rehabilitacje polegają na masażach służących ku rozluźnieniu mięśni, likwidacji bólu i spięcia, a także dla poprawy sprawności stawów.

Kiedy należy korzystać z rehabilitacji?

Koniecznością przeprowadzenia rehabilitacji jest każda operacja lub złamanie. Po długotrwałym noszeniu np. gipsu sprawność ruchowa mimo zrośnięcia się kości i tkanek nie będzie już taka jak sprzed nieszczęśliwego zdarzenia. Jeżeli nie zdecydujemy się na rehabilitację, skutki tego mogą być nieodwracalne.

rehabilitacja-kiedy-i-dla-czegoSprawność fizyczna jest uzależniona od odpowiedniego zrostu miejsca złamania, ale to właśnie masaże, ćwiczenia i inne przeprowadzone zabiegi lekarskie dają szansę na całkowite przywrócenie poruszania kończyną. Ponadto częstym problemem po złamaniach i operacjach jest brak czucia w palcach oraz uczucie zimna.

To bardzo niebezpieczna dolegliwość i wyłącznie za pomocą odpowiedniej rehabilitacji jest ona w pełni uleczalna. Zanik czucia powoduje również zanikanie funkcji chwytania w dłoń przedmiotów, co skutkować może niepełnosprawnością do końca życia.

Leave a Comment

Your email address will not be published.

You may also like