
Metoda NDT Bobath jest – obok metody Vojty – jedną z dwóch powszechnie stosowanych metod rehabilitacji niemowląt i dzieci nie tylko w Polsce, ale i na całym świecie. Wbrew różnym opiniom czy przekonaniom, nie ma „gorszej” lub „lepszej” metody – obie są jednakowo skuteczne, a o wiele ważniejszym czynnikiem decydującym o skuteczności i wynikach rehabilitacji, jest czynna współpraca rodziców z lekarzami i fizjoterapeutami. Dobór metody zależy od lekarza prowadzącego, a w trakcie procesu rehabilitacyjnego monitoruje on postępy i skuteczność terapii. Pierwsze efekty widoczne są po około miesiącu, jednak ten czas może się odpowiednio wydłużyć lub skrócić – wszystko zależy od tego, jak dobrze dziecko lub niemowlę reaguje na rehabilitację.
Rola rodzica w rehabilitacji metodą NDT Bobath.
Poza jak najlepszą współpracą z medykami, bardzo ważne jest, by rodzice pracowali z dzieckiem lub niemowlęciem w domu. Bez odpowiedniego zaangażowania i wykonywania ćwiczeń poza gabinetem fizjoterapeuty ani metoda Vojty, ani metoda NDT Bobath nie przyniosą rezultatu, lub przyniosą bardzo niewielki postęp. Nie trzeba mieć rozległej i fachowej wiedzy, by pracować z pociechą w domu – wszelkich instrukcji udzieli nam lekarz i fizjoterapeuta, a ćwiczenia najczęściej mają charakter gier i zabaw.
- W czym pomoże metoda NDT Bobath?Umożliwi wykonywanie ruchów dzięki przygotowaniu sensorycznemu (dostarczanie wzorców i bodźców ruchowych);
- Normalizuje napięcie posturalne i hamuje nieprawidłową aktywność odruchową;
- Toruje automatyczne reakcje nastawcze i równoważne;
- Wzmocni osłabione i niedorozwinięte mięśnie;
- Pozwoli przewidzieć i zapobiec zmianom wtórnym w przyszłości.
Metoda ta jednak będzie wtedy skuteczna, jeżeli fizjoterapeuta będzie bardzo dobrze znali prawidłowy rozwój psychoruchowy dziecka oraz będzie miał kompetencje i wiedzę na temat zaburzeń, ich progresji i skutków, wynikających z uszkodzenia centralnego układu nerwowego – stąd tak ważna jest współpraca na linii fizjoterapeuta-rodzice.