hydroterapia-czym-jest-zabieg-fizjoterapii

Fizjoterapia wodna (hydroterapia)

Czym jest hydroterapia? Hydroterapia to metoda leczenia schorzeń, zwana wodolecznictwem lub akwaterapią. Polega na zewnętrznym zastosowaniu wody w stanie ciekłym, stałym albo gazowym. Jej działanie opiera się na wykorzystaniu wody o odpowiedniej temperaturze, jak i ciśnieniu.   Rodzaje zabiegów Zabiegi z zastosowaniem hydroterapii wiążą się z wykorzystaniem do tego celu wody, a zatem należą do … Continue reading Fizjoterapia wodna (hydroterapia)
By
skuteczna fizjoterapia krakow

Czym jest hydroterapia?

Hydroterapia to metoda leczenia schorzeń, zwana wodolecznictwem lub akwaterapią. Polega na zewnętrznym zastosowaniu wody w stanie ciekłym, stałym albo gazowym. Jej działanie opiera się na wykorzystaniu wody o odpowiedniej temperaturze, jak i ciśnieniu.

 

Rodzaje zabiegów

Zabiegi z zastosowaniem hydroterapii wiążą się z wykorzystaniem do tego celu wody, a zatem należą do nich:

  • ciśnienie hydrostatyczne wody, czyli kąpiele częściowe, które polegają na napełnieniu wanny wodą do połowy, a pacjent siada w niej z podciągniętymi nogami. Woda sięga mu najwyżej do okolic pępka, natomiast piersi oraz plecy chorego polewane są wodą, jak również nacierane przy pomocy szorstkiego ręcznika albo myjki.
  • kąpiele całkowite, czyli zupełne zanurzenie się pacjenta w wodzie, aż do samej szyi. Kąpiel powinna być stosowana przy pustym żołądku.
  • kąpiele perełkowe, polegają na tym, iż woda musi mieć określoną temperaturę, czyli około 37-39°C, polega to na doprowadzeniu do dna wanny powietrza i wytworzeniu się dzięki temu pęcherzyków powietrza, których zadaniem jest delikatne masowanie skóry.
  • kąpiele aromatyczne to z kolei zabiegi z dodatkiem olejków eterycznych będących składnikami różnych ziół oraz owoców, w tym przypadku wyróżniamy także kąpiele aromatyczne redukujące cellulit, kąpiel aromatyczną relaksującą i rewelacyjną kąpiel energetyzującą.

pacjentkaa-w-trakcie-zabiegu-hydroterapii

Pacjentka relaksująca się podczas zabiegu hydroterapii

  •  kąpiele kinezyterapeutyczne opierają się na wykorzystaniu odciążającego, jak również oporowego działania wody, kąpiel wykonuje się w specjalnych wannach i basenach, umożliwiające wykonywanie ćwiczeń.
  •  masaż podwodny wykonuje się za pomocą strumienia wody o odpowiednim ciśnieniu. Doskonale masuje ciało i rozluźnia mięśnie. Pacjent leży wówczas w wannie wypełnioną wodą.
  •  natryski stałe do tego celu wykorzystuje się strumień wody, którego kierunek i ukształtowanie jest stałe.
  • natryski ruchome polega na wykorzystaniu do masażu ruchomego strumienia wody na poszczególne części ciała pacjenta
  • polewanie może być częściowe, które polega na pokrywaniu wodą konkretnych partii części ciała oraz polewanie całkowite, czyli równomierne polewanie wodą całego ciała.

Leave a Comment

Your email address will not be published.

You may also like