Fizjoterapia – leczniczy masaż

Fizjoterapia – leczniczy masaż

  Jak możemy przeczytać na stronach wikipedii cyt. Masaż polegający na wykorzystywaniu dotyku w celu wywołania uczucia odprężenia i dobrego samopoczucia. Istnieje wiele technik tego masażu, wszystkie jednak polegają na stosowaniu systematycznych ruchów nacierania, głaskania, uciskania, ugniatania lub mocnego oklepywania skóry, mięśni lub stawów. Można go łączyć z innymi zabiegami leczniczymi t.j. aromaterapią czy hydroterapią. … Continue reading Fizjoterapia – leczniczy masaż
By
skuteczna fizjoterapia krakow

 

Jak możemy przeczytać na stronach wikipedii cyt.

Masaż polegający na wykorzystywaniu dotyku w celu wywołania uczucia odprężenia i dobrego samopoczucia. Istnieje wiele technik tego masażu, wszystkie jednak polegają na stosowaniu systematycznych ruchów nacierania, głaskania, uciskania, ugniatania lub mocnego oklepywania skóry, mięśni lub stawów. Można go łączyć z innymi zabiegami leczniczymi t.j. aromaterapią czy hydroterapią.

 

Kiedy zdecydować się na masaż?

Klasyczny leczniczy masaż kręgosłupa jest zalecany w sytuacji, kiedy mięśnie albo więzadła zespolone z kręgosłupem zaczynają działać nieprawidłowo. Dzieje się to w momencie, gdy są one nadmiernie napięte lub też nadwyrężony kręgosłup jest mocno osłabiony i wówczas zaczynają się wszelkie dolegliwości bólowe.

Masaż to bardzo pomocna metoda w leczeniu tych schorzeń, ponieważ wpływa on bezpośrednio na mięśnie, stawy, ścięgna oraz kości, ale również pośrednio oddziałuje na układ krążenia. Działanie bezpośrednie masażu dotlenia komórki, rozszerza naczynia krwionośne, przyspiesza przepływ krwi przez mięśnie oraz poprawia przemianę materii.

Z kolei proces ten pobudza układ nerwowy, wpływając na pracę narządów wewnętrznych i poszczególnych układów i tym samym wspomaga w eliminowaniu schorzeń. Tak spory zakres oddziaływania na organizm zastosowany w nieodpowiedniej formie albo bez uwzględnienia faktycznego stanu organizmu i postawienia diagnozy, może przynieść więcej szkody niż pożądanych efektów.

Dlatego decyzja na masaż klasyczny kręgosłupa musi być potwierdzona przez lekarza. Masaż, zdecydowanie niemal każdemu kojarzy się wyłącznie z odprężeniem oraz relaksem Masaż jest jednak popularną metodą leczenia. Działa on na takie dolegliwości jak: bóle kręgosłupa, stany przeciążeniowe mięśni i stawów, wady postawy, problemy przemiany materii, reumatoidalne zapalenia stawów, nerwobóle, stany pooperacyjne, stany pourazowe, skręcenia, porażenia i niedowłady, a także obrzęk limfatyczny.

Przeciwwskazania do wykonania masażu

Pomimo że masaż wykorzystywany jest do leczenia i łagodzenia różnych schorzeń, to jest również cała gama przeciwwskazań, aby masażu nie wykonywać. Nie jest to oczywiście ostrzeżenie zagrażające życiu, ale może pogłębić niektóre z chorób.

Dlatego też przed przystąpieniem do masażu, należy poinformować lekarza, jeżeli u pacjenta występują: stany zapalne, krwiaki oraz tętniaki, żylaki, zmiany skórne, naczyniaki, zaawansowana miażdżyca czy też osteoporoza, nieleczone nadciśnienie, przebyte w niedługim czasie zawały serca i choroby nowotworowe, choroby krwi, epilepsja, tendencje do występowania krwotoków, choroba wrzodowa żołądka, a także kamica nerkowa, gorączka czy nawet menstruacja.

Leave a Comment

Your email address will not be published.

You may also like